stránky pro všechny táty

Opatrovnický soud

Opatrovnický systém je v Česku tvořený zejména soudy a "sociálkami" - OSPOD (orgány sociálně-právní ochrany dětí). O rozsahu systémové diskriminace otců se většina z nich dozví bohužel až při osobním setkání s tímto systémem. Rozhodující totiž není textace zákona, ale reálné rozhodování soudů.

Proč by se slušný otec měl ocitnout před opatrovnickým soudem? Jednoduše proto, že to něm a jeho kvalitách prakticky vůbec nezáleží.

Příčiny jsou velmi podobné jako u rozvodovosti. V Česku se ročně rozvádí asi 30 000 manželství (tzn. zhruba 90 každý den). Každé druhé manželství se rozvádí a přibližně 65 % veškerých návrhů na rozvod přitom dávají ženy. Znamená to snad, že jsou muži dvakrát horšími manželi než ženy? Jak si potom vysvětlit tu obrovskou touhu žen po vstupu do manželství? A jak to pak jde dohromady s obecně rozšířeným klišé, že příčinou většiny rozpadu rodin je nevěra manžela opouštějícího svou partnerku kvůli jiné, mladší?

Realita je taková, že rozchod či rozvod se zejména díky ustálené soudní praxi (judikatuře) českých soudů stal pro většinu žen bezrizikovou a často velice ziskovou záležitostí. Žena v případě rozchodu nebo rozvodu získává na úkor partnera naprosto vše: ve více než 90 % případů získá do své výhradní péče společné dítě, většinou získává společný byt a otci zbývá jen povinnost platit pravidelně zvyšované alimenty (výživné). Čím je partner šikovnější a čím více vydělává, tím pohodlnější život je své bývalé partnerce nucen zajistit.

Pokud byli partneři sezdáni, pak po rozvodu získává žena navíc polovinu majetku pořízeného za dobu manželství. V reálu je potom soudu úplně jedno, jestli po dobu manželství tvrdě pracoval pouze muž a manželka pouze užívala jím vytvořených prostředků. Podobný scénář je možné samozřejmě několikrát úspěšně zopakovat.

To je tedy vysvětlením zdánlivého paradoxu, proč ženy nejdřív tolik usilují o svatbu, aby následně s ještě větší vervou usilovaly o rozvod.

Před opatrovnickým soudem (soud o výživném a o péči o dítě) se však otec nemusí ocitnout pouze kvůli tomu, že natrefil na vypočítavou zlatokopku. Na rozdíl od mužů ženy v průběhu života procházejí mnohem výraznějšími hormonálními změnami, schopnými změnit psychiku i osobnost. I normální partnerka se v důsledku zásadních (zejména poporodních) hormonálních změn může osobnostně zcela proměnit. Ve většině případů však porod a následné vyčerpání pouze odhalí skutečnou povahu a záměry partnerky. To už je ale bohužel většinou pozdě.

Dokonce ani v případě bezproblémové dohody rozcházejících se rodičů, není soud jejich dohodou nijak vázán a často ji zamítne a rozhodne po svém. Rodiče se například společně dohodnou na oboustranně vyhovujícím výživném (alimentech), ale soudkyně je otci sama výrazně navýší. I v případech, kdy se rodiče dohodli na společné či střídavé péči o dítě po rozchodu, soud (nejčastěji opět z iniciativy sociálky) spustil opatrovnické řízení a navzdory dohodě rodičů svěřil dítě do výlučné péče matky.

Komentáře

No Avatar
Roman (neověřeno) on So, 04/06/2016 - 06:55

Mam stridavou peci, odvolal jsem se proti alimentum. Pokud mi je nezrusi jsem pripraven podat na soudkyni trestni oznameni za zneuziti pravomoci soudce k napomahani k neopravnenemu obohacovani.meli by jsme se spojit a takove trestni oznameni davat hromadne a organizovane. Mohli by jsme udelat petici na zmenu systemu aby u techto  soudu byl i soudce  ap.Mohli by jsme podat stiznost k ustavnimu soudu proti tabulkam ministerstva spravedlnosti podle kterych se urcuje vyzivne ap. Musime se proste spojit  bojovat spolecne. Kdyz bude bojovat kazdy sam nebo boj vzda budem jen pro smich. Bojuj me hned at aspon nasi synove nejsou otroci zen. mail.  posta168@seznam.cz      Bojujme proti inkvizitorkam hned.

No Avatar
Dr. Psy (neověřeno) on So, 18/04/2020 - 10:34

To už tady existuje dávno = liga otců, kteří se spojili a kooperují za dosažením rovných a kvalitních práv pro otce... Zdraví, Dr. Psy

No Avatar
Tata (neověřeno) on Pá, 28/04/2017 - 09:54

Ahoj vsem. Jen jako muj nazor - vubec nemam problem s podporovanim deti nejen casem s nimi, ale i financni podporou pro dobu, kdy jsou s mamou. Proc to ale nedelat primo? Kdyz zaplatim skolku, skolu, stravovani ve skolce na cely rok ja, tak to pokryva i cas kdy jsou s mamkou. Co se mi nelibi jsou penize k rukam matky. Klidne se "necham odsoudit" k hrazeni te skolky, ci podobne:) Ale zasadni problem mam s tvrzenim, kdy se de facto rika, ze otec svuj podil na vychove uskutecnuje pomoci alimentu k rukam matky, zatimco matka vychovou deti. Toto rozdeleni v detech buduje spatne postoje. Naopak, deti by mely uz odmalicka videt, ze oba rodice se o ne s laskou staraji, ze oba opatruji obzivu, ze oba resi problemy. To obema umozni na druhe strane prozivat s detmi vice radosti a stastnych chvil,... a hlavne detem to umozni byt v dospelosti vyrovnanejsi, samostatnejsi, proste stastnejsi. 

No Avatar
Jiří (neověřeno) on Út, 26/02/2019 - 12:54

Naprostý souhlas. Vídat dítě 1x za 14dní a jindy přes týden a sám dojíždět ... "maminka" jen natahuje ruky na peníze a otec jen prosí aby mohl dítě vidět ve volné chvíli pokud ona svolí. Peníze které by otec také rád dal za dárky a výlety s dítětem už moc nemá když ho stát obírá tedy matka s povolením soudu....!

No Avatar
Petr (neověřeno) on Čt, 27/08/2020 - 15:03

Měl jsem stejnou situaci a ted to řeším s právníky. (https://www.cikr.cz/sluzby/rodinne-pravo/) Chci střídavou péči a mít 2 týdný v měsíci dítě. Zatím je to v procesu ale vypadá to slibně.

No Avatar
Lojza (neověřeno) on Ne, 08/11/2020 - 11:24

Zásadní pro možnost střídavé péče je osoba soudce. Pokud je pro soudce střídavá péče věc pekelná, je šance minimální, protože "zájem dítěte" překlene vše. Zapomeňte na Ústavní soud, před časem jsem si dělal statistiku tuším za 3 roky a vyšlo mi pouhé 1 % vyhovění. Jsou cca 3- 4 nálezy, o kterých se mluví a to je vše.  Advokát vám pomůže se zorientovat v jednací síni, předem vás může připravit na jednoznačný tlak soudu, aby jste ustoupili, ale spor vám nevyhraje. Oparovnické řízení není o právu, ale o přesvedčení a pocitech soudce či znalce. Zapomeňte na články v mediích o důležitosti otce ve vývoji dítěte, protože pro kazatele nestřídavky jste jen otec, zloděj jednoho pokojíčku, který je přirozeně schopna zajistit jen matka.Jsou soudy, kde máte slušnou šanci a soudy, kde váš čeká velmi dlouhá cesta s nejasným koncem. Pokud se vaše manželství zjevně hroutí, dejte tomu ještě šanci v nějaké poradně a nehledejte chyby jen ve druhém. Pokud i toto nevyjde, zkuste to v poradně časem znovu, protože pokud je matka zarputilá, čeká vás s dětmi nezměna, budete stejně pořád ten špatný, pořád něco řešit. Každopádně se starejte o děti (ale to jste měli dělat už dávno), protože starat se najednou sám o dítě je sakra zápřah a každá chyba vám bude o hlavu 100x omlácena. Soudci mají rádi, když máte funkční vztah (je tam 2. žena), ale pokud bude mezi dítětem a partnerkou problém (a že se zarputilou matkou bude), obrátí se proti vám. Během řízení je dobré být při zemi ve všem. Požadavek na výlučnou peči přirozeně deklasuje váš skutečný zájem o střídavku, to vám nejde o děti, ale o pomstu. Časem zjistíte, že umíte skousnout více, než by jste čekali. Počítejte s tím, že značná část vašeho ženského okolí vás odsoudí, protože kradete matce dítě. Bez ohledu na vlastní zajištění věcí dítěte budete setrvale poslouchat bajku o dítěti s kufrem (batohem), jednom pokoji a pod. Narazíte-li na nostřídavka zone, objevíte středověk, kde budete pouze obtížný hmyz, černoch v Lousianě, co pod bičem otrokáře žil. Je jen na vás, zda vydržíte a třeba se i něco dozvíte o sobě. Je velká škoda, že většina otcovských sdružení jsou extrémisti, protože potenciál změny je obrovský, neboť soudy nereaguji na změny v postavení rodičů - otcové se o děti více starají a matky mají vyšší příjmy. Opatrovnické soudy příliž často nehorázně s otci zametají a přitom jsou soudy, kde to jde a žádné děti tam netrpí. Např. zveřejňování skutečných čísel stanovení střídavky na konkrétním soudě by mělo velký vliv, protože není jiných účastníků, na bydlišti rodičů nezáleží, všude jsou matka a otec, je pouze jiných soudců (překvapivě na věku tolik nezáleží) . Jde o systémové selhání, které potřebuje impuls zvenčí.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce