stránky pro všechny táty

Právě proto, že je milujete, nechcete jim upírat lásku obou

Jsem příznivkyní střídavé výchovy (SV), avšak nemám ucelený názor např. na střídání škol a vnitřně také bojuji se střídavkou v týdenních intervalech u předškolních dětí, přijde mi dlouhý. Také přílišná agresivita některých tatínků se mi zdá více kontraproduktivní než přínosná. Je mi však jasné, že se velmi těžko udržuje odstup a nadhled nad věcí, když vám jde o dítě. Ale jelikož sleduji diskuse o SV, zamýšlela jsem se i nad důvody, proč některé ženy zavrhují SV. Jsem přesvědčena, že jedním z nich, a nezanedbatelným, je i velký společenský tlak!

Muži jsou při SV okolím často vnímáni jako ti správní tátové starající se o dítě, stateční hrdinové. Ženy jsou však většinou viděny jinak. Nemá děti v péči? Je alkoholička, bere drogy…? Zpočátku, po rozvodu a zavedení SV, jsem sama cítila nepochopení ze strany svého okolí. Odsouzení, někdy opovržení, slova „krkavčí matka... to by správná máma nikdy nedopustila... to není normální" nebyla výjimkou.

Ráda bych proto všem řekla: Nemyslím si, že by ženy při SV své děti měly rády o něco méně, než ostatní matky. Ne nemyslím, já to vím! Své děti přece nepřestanete milovat, když je týden neuvidíte. Své děti milujete, i když je na týden svěříte do péče otce. Své děti milujete, přestože jim týden nevaříte, neperete, nepíšete s nimi úkoly a nevyprávíte jim pohádky! Pořád jsou to vaše milované děti! A právě proto, že je milujete, nechcete jim upírat lásku obou rodičů. A děti mají právo tu lásku od obou rodičů dostávat!

Ve filmu „Střídavka“ zazněla věta: „Ženy jsou u nás zvyklé cítit se provinile, když jsou chvíli bez dítěte.“ Domnívám se, že je v tom kus pravdy a myslím si, že pokud se budou cítit provinile, bude to tak vnímat i jejich okolí. Východisko vidím v tom, že se budou umět vyrovnat s reakcemi okolí, nebudou se za tento způsob výchovy stydět a obhájí si jej. Ale myslím si, že nejdůležitější je si obhájit své rozhodnutí před sebou samým! Ostatní si na něj totiž časem zvyknou.

Zdroj: Střídavka.cz

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce