stránky pro všechny táty

Nová část modelového kolejiště v Království železnic

Ve stálé expozici největšího modelového kolejiště ve střední Evropě, situované ve dvou podzemních podlažích administrativního centra Anděl na pražském Smíchově, se budovaná železniční mapa České republiky rozrostla o další kraj. Malí i velcí návštěvníci tohoto úžasného malého světa tak mohou v současnosti sledovat modelové vlaky již na ohromující ploše 574 čtverečních metrů!

Stavba nového, Libereckého kraje zabrala modelářům i s přípravou 6 měsíců a ve druhé polovině mohli návštěvníci sledovat postup prací přímo na ploše. Zhruba měsíc pak trvaly souběžné práce na elektrickém propojení a instalace digitálního řízení, které je skryto pod povrchem modelu. Jakkoliv je tato část kolejiště jednou z nejmenších, zabírá totiž „pouhých“ 24 m2, což je v měřítku expozice relativně málo, je provedena se stejnou pečlivostí jako předešlých 5 krajů, které jsou již v provozu. V budovaném zjednodušeném modelu jednotlivých krajů se autoři projektu kolejiště vždy snaží prezentovat to nejdůležitější, především jsou to historické a technické dominanty, převažující průmysl, hlavní železniční uzly a tratě. Liberecký kraj má však oproti ostatním jedno prvenství, kterým je funkční model lanovky na Ještěd, přirozeně v barvách provozovatele a partnera expozice, tedy Českých drah. Nutno doplnit, že nejde o přesný model skutečné lanovky, její výroba by byla časově a technicky velmi složitá. Proto byla použita a upravena funkční modelová stavebnice německé firmy Brawa. Skutečná liberecká lanovka je dnes nejstarší u nás.

Zjednodušené modelové ztvárnění Ještědu s budovou hotelu a vysilače je přirozenou dominantou kraje. Dalším významným prvkem kraje je tramvajová trať Liberec – Jablonec nad Nisou. Tato úzko-rozchodná trať byla vybudována v letech 1947 – 1955 a je nejdelší meziměstskou tramvajovou tratí v republice. Skutečný rozchod je, stejně jako u celé liberecké tramvajové sítě, 1000 mm. Ve většině své trasy je jednokolejná, s ostrovními a bočními výhybnami.

Především tatínkové ocení velký model pivovaru ve Svijanech. Ovšem pivovar zcela jistě není představitelem typického průmyslu kraje. Tím vždy bývala textilní výroba a bižuterie. Takzvaný český „Manchester“ zastupuje v kolejišti dnes již neexistující podnik Textilany, který vznikl konfiskací a sloučením menších továren po roce 1948 a svého času představoval největší vlnařský podnik v Evropě. Sklářství a výroba bižuterie, byly dalšími převažujícími obory v kraji. Tradici výroby bižuterie založil v kraji jablonecký rodák Daniel Swarovski. Z dnešní skupiny Jablonex Group byla však do kolejiště vybrána jedna divize, která se svou produkcí vymyká. Tou je Česká mincovna, jediný podnik na našem území s právem razit oběžné mince. Posledním zástupcem průmyslu kraje jsou, dnes již zaniklé Liberecké automobilové závody - LIAZ. Ty získaly slávu výrobou populárních autobusů RT a RTO a následně nákladních vozů zn. LIAZ. Speciály této značky se úspěšně několikrát účastnily i známé rallye Paříž-Dakar.

Významným krajinným prvkem jsou pískovcové útvary nejstarší CHKO Český ráj a naznačena je i přehrada Harcov. Autoři návrhu nezapomněli ani na již zrušenou Frýdlantskou úzkokolejnou dráhu, na níž mohou zájemci v reálném světě vzpomenout při návštěvě v budově frýdlantského depa.

Na výstavbu zjednodušeného modelového zpracování Libereckého kraje bylo použito 65 metrů koleji, 850 stromů, 250 figurek, 232 nádražních a pouličních lamp a 87 stavebnic budov. Slavnostní otevření pro veřejnost, za účasti zástupců vedení kraje bylo stanoveno na 29. dubna 2014.

Království železnic bylo veřejnosti poprvé přestaveno 1. července 2009 a na ploše 3500 čtverečních metrů prezentuje druhé největší modelové kolejiště v Evropě a samostatnou expozici Model Prahy. Tento úžasný modelový svět se svou roční návštěvností 200 000 lidí se brzy stal oblíbeným cílem návštěv rodin s dětmi, fanoušků vláčků, ale také školních výprav, pro něž je připraven vzdělávací program schválený Ministerstvem školství. Mimo hlavní plochu kolejišť jsou zde také doplňkové výstavy LEGO, Mašinka Tomáš, Igráček, papírové modely, Historie železnice v českých zemích a Panenky našich babiček. Pro děti je k dispozici také projekce LEGO filmů, dětský koutek a pro ty starší 2 XBOXy. Expozice Model Prahy prezentuje velký urbanistický model města na ploše 114 m2, který vznikal 20 let a také téměř 40 let starý unikátní Šípův papírový a ručně malovaný model Prahy první poloviny 19. století, obsahující 3220 objektů na ploše 24 m2.

zdroj: www.kralovstvi-zeleznic.cz

Pod kategorie článku: 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce