stránky pro všechny táty

Rozhovor s autorem portálu Stridavka.cz Alešem Hodinou

Znáte stránky www.stridavka.cz řeší převážně problematiku výchovy dětí po rozvodu. Radí hlavně otcům, jak prosadit tzv. střídavou péči o děti. I v jejich zájmu je být co nejvíce času s oběma rodiči. Nestačí jen matka, potažmo otec a občas druhý rodič na víkend. Požádali jsme tvůrce webu pana Aleše Hodinu o rozhovor.

Střídavá peče je velmi specifické téma, kde berete informace pro Vaše stránky?

Nepíšeme jen o střídavé péči, ale zabýváme se obecně porozvodovou péčí, výchovou dětí, vztahy mezi rodiči, nebo i rodinnou politikou. Informace čerpáme z různých zdrojů, z Česka i ze zahraničí. Publikujeme každý všední den nový článek. Většina jich je psána přímo pro náš portál, některé přebíráme odjinud.

Na jakém základě a proč jste začal dělat tento veřejně prospěšný projekt?

Portál Střídavka jsem založil v roce 2010, na základě osobní zkušenosti s rozpadem vztahu a řešení péče o dítě. Zažil jsem na vlastní kůži mnoho špatného a viděl jsem, že je potřeba rodičům v této situaci pomoci, protože naše úřady to neudělají. A mnozí lidé si ani nedokážou představit, co se v těchto situacích děje, protože sytý hladovému nevěří.

Můžete našim čtenářům v krátkosti popsat, jak vlastně střídavá péče funguje?

Střídavá péče znamená, že o dítě pečují střídavě oba rodiče. Čas, který mu máma i táta věnují, nemusí být nutně stejný, měl by být ale podobný. Intervaly střídání jsou nejčastěji týden nebo čtrnáct dní. U malých dětí se doporučují jen několikadenní, aby dítě netrpělo delším odloučením od druhé rodiče. U starších dětí a při větší vzdálenosti mezi rodiči se naopak intervaly mohou protáhnout. Při střídavé péči mají děti obvykle potřebné vybavení u obou rodičů. Nedochází tedy k žádnému stěhování, jak se někdy mylně traduje.

Proč si myslíte, že střídavá péče je pro děti vhodnější než výlučná péče jen jednoho z rodičů?

Je přece normální mít dva rodiče, kteří se o dítě starají, předávají mu své zkušenosti, každý ho učí trochu něco jiného. Bohužel jsme ale dospěli tak daleko, že tuto prostou pravdu musíme dokládat i vědeckými výzkumy. Ty samozřejmě ukazují na to, že děti ve střídavé péči jsou významně lépe adaptovány ve všech oblastech než děti v péči jen jednoho rodiče. Dokonce se adaptace dětí ve střídavé péči neliší od dětí v úplných rodinách.

Je v České republice těžké dosáhnou střídavé péče?

Bohužel ano. Je to dáno především neochotou soudkyň akceptovat tak normální věc, jako je péče obou rodičů, a jejich preferencí matek ve výchově dětí. Střídavou péči tak u nás má jen asi 5 % dětí z rozpadlých rodin.

Jak na tuto problematiku nahlížejí jiné země v EU i ve světě?

V mnoha těchto zemích je střídavá péče podstatně více rozšířená, dosahuje podíl desítek procent. Dokonce i na Slovensku, které střídavou péči uzákonilo až v roce 2010, je už dnes v některých okresech střídavá péče stanovována ve 20 – 30 % případů.

Jak moc se na dětech projeví výchova jen jedním rodičem?

Američané zjistili, že děti vyrůstající bez otce mnohokrát častěji páchají sebevraždy, utíkají z domova, trpí poruchami chování, nedokončí školu, upadnou do závislosti na drogách, samy se dopouštějí znásilnění, skončí v převýchovném domově nebo ve vězení. Děti v péči jen jednoho rodiče také často trpí syndromem zavržení rodiče, což je závažné psychické onemocnění. Dítě při něm přejímá negativní postoj vychovávajícího rodiče, který ho manipuluje vůči druhému rodiči. Tento postoj může přetrvávat až do dospělosti.

Má dítě při rozhodování o střídavé péči taky nějaké slovo, může ovlivnit průběh řízení?

Zákon o rodině říká, že k názoru dítěte soud přihlíží s přihlédnutím k jeho věku a rozumové vyspělosti. Obvykle od 10 – 12 let věku dítěte je jeho názor brán významněji v potaz. Jak jsme však již uvedli, pokud dítě již delší dobu žije pouze s jedním rodičem, může už být jeho stanovisko tímto rodičem silně ovlivněno.

Nemá pozdější neustále stěhování, změny prostředí, neblahý vliv na samotné dítě?

Záleží případ od případu. Některým dětem vyhovuje více stabilnější prostředí, některé mají naopak rády změnu a nové podněty. Je však třeba si uvědomit, že tyto změny nejsou způsobeny střídavou péčí, ale už samotným rozchodem rodičů. I kdyby po rozchodu byla stanovena výlučná péče jen jednoho z rodičů, stejně bude dítě měnit prostředí, když půjde k druhému rodiči třeba jednou za 14 dní na víkend. Leda že by se s druhým rodičem vůbec nevídalo a fakticky ho tím ztratilo.

Jak tedy mají postupovat otcové/matky, kteří by chtěli dosáhnout střídavé péče?

Pokud nejde se domluvit s druhým rodičem, pokud ten si chce dítě uzurpovat jen pro sebe, nezbývá, než podat návrh k soudu. S ohledem na negativní postoje soudů doporučuji nic nepodcenit a také obrnit se trpělivostí. Podrobnější rady a informace najdete na našich webových stránkách, případně se můžete obrátit na naše právní poradny či dobrovolné poradce.

 

Děkujeme za rozhovor

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce