stránky pro všechny táty

Liberecký Veřejný Technopark aneb znovunabytí jména LVT

V instituci majestátní radnice pracuji rok a čtvrt. Během svého působení tady jsem se nyní poprvé setkal s pečlivě připraveným návrhem námětu. Jde o projektový námět na znovuvzkříšení značky LVT. Jsem za to upřímně rád.

Přiznejme si na rovinu, nikdo už do Liberce nepřijede v touze získat nedostatkové džínsy, koženou bundu, bezešvé punčocháče či toaletní papír. Ano, to bývaly atributy, které se daly sehnat v periodě jednoho roku na jednom místě, a to v době, kdy regály v obchodech zely prázdnotou. I takové byly, dnes už legendární, Liberecké výstavní trhy (LVT). Ale také byly vskutku rozsáhlé, co se prostoru expozic týče. A také tady byly zcela jistě vystaveny kvalitní výrobky našich továren, ovšem výrobky, které se jen těžko daly kdykoliv poté koupit.

Na podzim roku 2014 začala osvědčená značka LVT psát novou historii. Otevřel se pavilon „G“. A v něm Technické muzeum Liberec. Za rok činnosti se může chlubit vysokou návštěvností, 10 000 platících návštěvníků. K tomu ještě rekordních 5 000 lidí v rámci akce Noc muzeí. To jsou pěkná čísla. Záznamy v knize návštěv svědčí o hojné účasti také zahraničních turistů z celé Evropy, ale i z Nového Zélandu, USA, Kanady, Číny.

V pondělí 18. ledna 2016 jsme na poradě vedení schválili projektový námět rozvoje tohoto technického parku. Uvažujeme o sloučení Technického muzea, klubu historických tramvají BOVERA CLUB a dílenskou akademií. Tou je myšlen otevřený dílenský komplex, který bude vybudován s cílem, aby se už i malé děti (předškoláci a školáci) měli možnost naučit držet ruční nářadí. Dílenská akademie bude určena jak pro veřejnost, tak pro školy, a zároveň se zde budou konat rekvalifikační kurzy. Plánuje se také projekt, ve spolupráci se strojírenskými podniky na Liberecku, který by studentům v praxi představil celý proces vytváření zakázky a seznámil je  s problematikou technologických postupů. Zkrátka, aby se řemeslům a učňovským oborům navrátila prestiž.

Otevřený venkovní prostor by pak kromě technických „lákadel“ (například letadlo, tank) byl využíván jako veřejné dětské hřiště a volnočasová relaxační a parková oblast pro návštěvníky Technoparku, ale i pro širokou veřejnost.

Celý projekt počítá s tím, že vhodná kombinace Technoparku s dílenskou akademií bude ve veškerých provozních nákladech soběstačná. I to je jeden z mnoha důležitých momentů, který hovoří jasně ve prospěch tohoto projektu. Kladů má tento projekt mnohem více. Důležité je, že je podporován libereckými patrioty, Technickou univerzitou v Liberci, významnými průmyslovými společnostmi a celou řadou podnikatelů. Velkou podporu má napříč politickým spektrem města, a maximální podporu pak členy Rady města Liberce z hnutí ANO.

Upřímně věřím, že projekt, za jehož myšlenkou a zrodem stojí ředitel Technického muzea Jiří Němeček se svým týmem kolegů, má reálnou a velikou budoucnost.

Město Liberec je město sportu a kultury a zcela jistě také významným univerzitním městem. Líheň technických profesí má v Liberci hlubokou tradici a projekt Technoparku toto tvrzení stoprocentně doplňuje.

Přeji LVT další roky s vysokou návštěvností. Věřím, že proslulá značka LVT bude opět známa v celé České republice, stejně tak i v Evropě a ve „velkém“ světě vůbec. A to nejen díky spotřebnímu zboží, ale především pro svoji vysokou profesionalitu v oblasti techniky a technického myšlení vůbec.

Koneckonců, kde jinde by budoucí technicky vyspělá mládež měla tento um získávat. Vždyť Liberec byl vždycky na špici technického pokroku. Vzpomeňme slavné Liberečany Johanna Liebiega a Ferdinanda Porscheho.

Pod kategorie článku: 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce