stránky pro všechny táty

Má i vaše dítě talent?

Mnoho rodičů si myslí, že jejich dítě žádným zvláštním talentem neoplývá. To ale není pravda. Talenty, nebo lépe řečeno silné stránky, mají mnoho různých podob a každé dítě je v něčem dobré.

„Každý má talent“ není název nové televizní show, toto tvrzení popisuje důležitý přístup k rozvoji dětí. Každý z nás se jistě někdy účastnil debaty o talentu dětí – ať už vlastních nebo cizích. Častokrát opakovaná jsou klišé o více či méně talentovaných dětech.  Časté jsou debaty o tom, zda se má pozornost radši věnovat těm „více talentovaným“ nebo těm „méně talentovaným“. Pravdou ale je, že talent má každé dítě, jen je potřeba ho najít a správným způsobem podporovat.

Bohužel nejlépe se posuzuje a popisuje, to, co lze změřit a většinou tedy to, co je výkonově zaměřené. Ať už to jsou známky ve škole nebo sportovní výkony. Mnoho dalších (a důležitějších) silných stránek zůstává neodhaleno, mnoho dětí se zbytečně trápí tím, že nejsou v něčem  tak dobré jako jejich spolužáci nebo kamarádi.

Probuďte talent ve svém dítěti

Co můžete jako rodič pro své dítě udělat? Pozorujte, v jakých situacích se cítí dobře, co ho baví. Je dobré v komunikaci s kamarády? Baví ho se zaujetím studovat nějaký zajímavý problém? Pouštět se odvážně do různých dobrodružství? Nebo má naopak rádo klid a snaží se o to, aby v rodině i kolektivu kamarádů panovala především dobrá atmosféra? Je vaše dítě rádo středem pozornosti? Je schopné zorganizovat sportovní turnaj pro své spolužáky? Nebo je spíše schopné postavit tým a tento turnaj vyhrát? Kromě vašeho vlastního pozorování můžete využít i některý z testů silných stránek.

Tipy a doporučení pro rozvoj silných stránek u dětí

1.       Pravidelně a často své dítě chvalte – nejlépe v poměru pět pochval oproti jednomu negativnímu sdělení.

2.       Vaše pochvala by měla být konkrétní – oceňte konkrétní věc, která se dítěti povedla místo používání obecných vět typu „jsi šikovný/šikovná“.

3.       Vaše pochvala by se měla zaměřit zejména na vynaložené úsilí – tedy vyhněte se pochvalám typu „jsi chytrý/chytrá“ – pochvaly tohoto typu dávají dětem signál, že správné je především mít všechno správně a dělat co nejméně chyb, to pak vede ke snížení skutečné snahy něčeho dosáhnout.

4.       Nabízejte dětem aktivity, které povedou k rozvoji jejich silných stránek.

5.       Pomozte dětem, aby si samy stanovovaly své cíle – pomozte jim zformulovat konkrétní cíle, které jsou přiměřeně obtížné, poskytujte jim podporu při jejich dosahování

6.       Neporovnávejte vaše dítě s ostatními – každý je jedinečný, porovnávání často sráží zdravé sebevědomí dětí a vede často k nezdravé soutěživosti.

A nezapomeňte. Dosažení skutečného mistrovství v nějaké oblasti stojí značné úsilí. Aby dítě bylo schopné a ochotné toto úsilí vynaložit, bude od vás potřebovat skutečně velikou porci správně poskytnuté podpory.

Zdroj: www.scio.cz, Paralelní vzdělávání

 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce