stránky pro všechny táty

Firmy nabízejí v “Odborné praxi“ více než 8 400 pracovních míst

Celkem 6 163 zaměstnavatelů v celé ČR projevilo ke konci června 2014 zájem o vstup do projektu „Odborné praxe pro mladé do 30 let“. V jeho rámci nabídli absolventům a mladým lidem do 30 let 8 410 pracovních míst. Stejný ohlas eviduje Úřad práce ČR (ÚP ČR) i na straně mladých

lidí – o program jich projevilo zájem už 7 044. Pracovní smlouvu prozatím podepsalo 3 819 absolventů. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách běží, aktuální čísla se rychle mění.

Celkem čtrnáct regionálních individuálních projektů s názvem „Odborné praxe pro mladé do 30 let v …kraji“ za 1,327 mld. Kč realizuje ÚP ČR prostřednictvím svých krajských poboček. A to v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), ze kterého jde na úhradu projektů 85 %, zbylých 15 % pak ze státního rozpočtu.

Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. října 2015. Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let věku bez ohledu na dosažené vzdělání. „Podstatou této aktivity, je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání.

V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Spolupráce úřadu a zaměstnavatelů je založena na poskytování mzdových příspěvků na společensky účelné pracovní místo (dále jen „SÚPM“)

- vyhrazené a následně zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol.

Vytipované uchazeče, celkem jich může vstoupit do projektu v rámci celé ČR více než 5 000, osloví Úřad práce ČR a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou i neurčitou (druhou možnost se snaží ÚP ČR preferovat) u konkrétního zaměstnavatele. Doba takto sjednané dohody je zpravidla jeden rok, ale může se pohybovat v rozmezí 6 – 12 měsíců. Při výběru uchazečů o zaměstnání do odborných praxí spolupracují krajské pobočky úřadu nejen se zaměstnavateli v regionu, ale vychází i z konkrétní nabídky volných pracovních míst a požadavků tamních podniků na kvalifikaci, znalosti a možnosti nových pracovníků. V případě, že ÚP ČR uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout na vytvořené SÚPM měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady. A to až do výše 24 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Pokud to bude nutné a přínosné pro obě strany, může účastník projektu získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci.

Šanci na nové místo dostávají mladí lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR (její délka přitom nehraje žádnou roli) a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Největší počet uzavřených dohod o zaměstnání absolventů (825) hlásí v současné době

Krajská pobočka ÚP ČR v Ústí nad Labem. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na administrativu, ekonomii, podnikání, obchod, management, elektrotechniku, cestovní ruch, informační technologie, pedagogiku, obory v oblasti služeb (gastronomie, kadeřník, kosmetička apod.), stavební, strojní, technické, zemědělské či humanitní obory. Novou práci získávají díky programu i absolventi základních škol, gymnázií nebo odborných učilišť.

Zájem o vstup do projektu projevují absolventi celého spektra škol a oborů. Zastoupeni jsou mezi nimi bývalí studenti středních škol zakončených maturitou, vyučení i vysokoškoláci. Nejčastěji se hlásí absolventi škol zaměřených na sociální práci a zdravotnictví, ekonomiku, gastronomii, veřejnosprávní činnost, marketing, management, podnikání, pedagogiku, zemědělství, filozofii či průmyslové obory.

Možnost získání nové práce využila i absolventka Obchodní akademie v Mariánských Lázních Petra Polívková. V evidenci ÚP ČR byla čtyři měsíce. „V první řadě jsem díky projektu získala zajímavé zaměstnání. Prospěšný byl také motivační kurz, na kterém jsem se dozvěděla zajímavé informace, a hlavně cítím podporu odborné pracovnice projektu, na kterou se mohu v případě dotazů či problémů obrátit, což jako absolvent s minimální praxí velice oceňuji.“

Podle ní nabízí program mladým lidem šanci získat zaměstnání, které je bude bavit, potřebné zkušenosti a hlavně možnost usnadnit si první léta po škole, která jsou pro většinu absolventů velice těžká a stresující. Při pravidelných návštěvách Úřadu práce ČR si všimla informačního letáčku k projektu bývalá studentka Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích Monika Melicharová. Poté, co si pročetla podrobnější údaje, se rozhodla zažádat o zařazení do programu. „Podařilo se mi sehnat dobré zaměstnání, ve kterém mohu získat odpovídající praxi. Kolegové i zaměstnavatel jsou ke mně velmi milí a vstřícní, vždy jsou ochotni pomoci, pokud si nevím zrovna s něčím rady. Při absolvování kurzů ÚP ČR jsem nové vědomosti, které se mi do budoucna jistě budou hodit,“ popisuje svou zkušenost.

Celkem osm měsíců byla v evidenci úřadu absolventka Managementu cestovního ruchu Barbora Nagyová. Jak sama říká, bylo pro ni těžké sehnat práci a hlavně pokračovat v tom, co vystudovala. Složitou situaci ji pomohl v rámci programu „Odborných praxí“ vyřešit ÚP ČR. Dnes pracuje jako asistentka. „Vyplatí se mít pevné nervy, zkoušet to a vyčkat. Taky jsem dlouho čekala, ale díky projektu jsem získala zaměstnání, které mne dokonce baví, a chodím do něj ráda.

Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v administrativě, účetnictví, obchodu informační technologie, hotelové služby, v pohostinství či ve službách. Hledají také posily v oblasti sociálních a zdravotních služeb, v technických a řemeslných oborech, turistickém ruchu, marketingu a ve stavebnictví. Najdou se i místa pro asistenty, veterináře, projektové manažery, elektrotechniky, automechaniky, zemědělce, ekology nebo třeba truhláře, pracovníky s CNC stroji, automechaniky a instalatéry. „Považujeme za velmi důležité zaměstnávání absolventů škol. Snažíme se vytvářet pracovní možnosti i proto, aby mladí lidé, kteří vstupují do pracovního života s očekáváním, že zúročí své studium, měli možnost najít vhodné pracovní uplatnění a vytvářet si potřebné pracovní návyky,“ přibližuje filozofii společnosti THERMAL – F, vedoucí jejího personálního oddělení Marcel Mann a vzkazuje ostatním zaměstnavatelům: „Často slyším od kolegů, že jsou projekty administrativně náročné. Ze své zkušenosti musím konstatovat, že pracovníci ÚP ČR nám byli vždy ochotni pomoci a administrativní zátěž tak byla minimální.“

Důvodem vstupu do projektu byla v případě KOUPELNOVÉHO CENTRA podle Jaroslava Biskupa nutnost přijetí zaměstnance, který bude v obchodě, zatímco on by mohl objíždět zákazníky s nabídkami, dovážet i rozvážet zboží, věnovat se administrativě a rozvíjet tak svou firmu. “Hledal jsem zaměstnance s dobrým vztahem k lidem, na určité úrovni intelektuálních schopností k ovládání grafického i účetnického počítačového programu, jehož plnou mzdu bych mu v důsledku nízkých tržeb mohl jinak stěží vyplácet. Absolvent u mne pracuje necelý měsíc a už nyní mohu prohlásit, že ho ÚP ČR skvěle vytipoval,“ hodnotí spolupráci s úřadem i výkon zaměstnance, kterého touto cestou přijal.

Šanci vychovat si vlastního pracovníka k obrazu svému a také možnost získání finančního příspěvku - to byly hlavní důvody pro vstup do programu v případě společnosti ALGORIT CZECH, s.r.o. „Se zaměstnancem jsem velmi spokojen a za tu dobu co u mě pracuje, se naučil spoustu nových věcí. Tím získává potřebnou praxi, kterou mu škola nemůže dát a hlavně získává nové a cenné zkušenosti. Myslím, že taková spolupráce vyhovuje oběma stranám a určitě u mě zůstane i po skončení tohoto projektu,“ říká Petr Čáp. „Hledali jsme vhodného kandidáta na pozici lektora naší organizace. Je pro nás zajímavé a důležité si uchazeče vyzkoušet, zaučit a zároveň mu dát možnost zjistit, zda ho práce bude bavit a zda je schopen pracovat s dětmi s handicapem,“ uvádí Lucie Bláhová Jechová z občanského sdružení, které podporuje nadané děti a děti s handicapem.

Kromě příspěvku na mzdy absolventů může ÚP ČR vyplatit zaměstnavateli také příspěvek na mentora, tedy stávajícího pracovníka firmy, který bude dohlížet na plnění plánu odborné praxe a zároveň bude po dobu až 7 měsíců zaškolovat přijatého absolventa. Příspěvek mentora činí první 3 měsíce až 15 075 Kč/měs. při max. rozsahu 15 hodin týdně a následující 4 měsíce až 5 025 Kč/měs. při rozsahu až 5 hodin týdně. Ke konci dubna 2014 evidoval ÚP ČR celkem 1 358 uzavřených dohod na poskytnutí těchto příspěvků. Nejvíce (264) jich bylo v Ústeckém kraji. Firmy využívají mentory hlavně v odborných technických oborech, v účetnictví, obchodu, školství, ve stavebnictví, v neziskových organizacích, marketingu, pedagogické oblasti nebo ve výrobě a provozu. Zaučení nových lidí je na místě i v případě veterinářů, kadeřníků, kosmetiček či kuchařů.

Této možnosti využil např. Domov Pod Kavčí Skálou. „Díky projektu jsme mohli nabídnout nové pracovní místo, snížit tím alespoň na určitou dobu nezaměstnanost mladého perspektivního člověka a umožnit mu získání roční praxe v daném oboru,“ shrnuje ředitel zařízení pro seniory Václav Brácha.

Ke konci června 2014 evidoval ÚP ČR celkem 22 757 absolventů školvšech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina uchazečů podílela 4,2 %. Nejčastěji hledají práci bývalí studenti středních odborných škol a středních odborných učilišť. Z profesního hlediska jsou mezi nimi zastoupeni především absolventi tzv. „službových“ (gastronomie, hotelnictví, obchod) a ekonomických oborů, škol zaměřených na management nebo filosofii. Najdou se mezi nimi i bývalí studenti strojírenství, elektrotechniky nebo stavebnictví. Podrobné informace nezaměstnanosti absolventů a mladistvých jsou k dispozici na http://portal.mpsv.cz/sz/stat/abs/polo

Zdroj: MPSV

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce